Projeksiyon Kullanım Kılavuzu

 
 

 
       
   
         

               

                        

UNUTMAYIN! Cihazınız elektrikle çalışıyor.

Hiç bir durumda cihazınızın kasasını açmayın, tamir etmeye ya da içini temizlemeye çalışmayın. Elektrik çarpması tehlikesi olduğunu unutmayın!

Satın aldığınız cihazı kullanabilmeniz için gerekli tüm bilgiler kutudan çıkan kitapçıklarda, cd içeriklerinde anlatılmaktadır. Dene yanıl yöntemiyle kullanmaya çalışmayın. Kullanım kitapçıklarına uygun hareket edin.

Projeksiyon cihazlarının lensinden gözünüze zarar verecek kadar kuvvetli ışık çıktığını unutmayın. Bu nedenle çalışırken cihaza yaklaşıp, ışığa direk bakmayın. Özellikle çocuklarınızı uyarın.

Bir sorun yaşadığınızda sadece uzman servis personeli size yardımcı olabilecektir. Servisi arayın, servis dışında tamir ettirmeye çalışmayın. Aksi durumda cihazınız garanti kapsamı dışında kalacaktır.

 

Projeksiyon cihazınızı kullanırken lens kapağını açık tutmayı unutmayın. Kullanmadığınız zamanlar kapağı kapalı tutun.

Bulunduğunuz yerde voltaj problemi yaşıyorsanız cihazınızı standby durumunda bırakmayın, kullanmadığınız zamanlarda fişten çekin. Voltaj hareketleri cihazınıza zarar verebilir. Düzenli bir şebeke gerilimine sahp değilseniz kesintisiz güç kaynağı ya da voltaj dengeleyici kullanın. 

sayfa başına git

Çalışan bir projeksiyon cihazı lambası nedeniyle aşırı ısınır ve havalandırmaya ihtiyaç duyar. Tamamını ya da bir kısmını örtü ya da başka bir şekilde örterek, kapatarak hava almasını engellerseniz cihazınız aşırı ısınacak ve zarar görecektir. 

Üzerini örtmeyin, kapalı kutular içinde çalıştırmayın.

SOĞUTMA SİSTEMİ

Projeksiyon cihazlarının içinde yer alan lambalar çalışma süresince aşırı ısınırlar ve fanlar yardımıyla sürekli soğutma yapılır. Fanların çalışması ısının düşmesini sağlayamazsa TEMP ışığı ile ya da yazı ile uyarılacaksınız. Bu durumda cihazınızda soğutma problemi vardır. Kullanmaya devam etmeyin. Servisi arayın.

 

 

Cihazınızı kapattığınızda fanlar bir süre daha çalışmaya devam edecektir. Bu süre bitene kadar cihazınızı taşımayın, elektrik bağlantısını kesmeyin.

LAMBA ÖMRÜ

Projeksiyon cihazlarının içinde yer alan lambaların bir ömrü vardır. Bu ömür dolduğunda yenisi ile değiştirmek gerekecektir.

Üreticiler en uygun koşullarda kullanılması durumunda lambanın kaç saat çalışabileceğini gösteren süreler yayınlar. Ancak verilen bu süreler garanti altına alınmamaktadır. Cihazın uygun olmayan elektrik şebekelerinde kullanılması ve olabilecek voltaj hareketleri, aşırı tozlu ortamlarda kullanılması, gerekli bakımların yapılmaması, uygun ayarlarda kullanılmaması, sabit bir yerde kullanılmaması gibi nedenler lamba ömrünü direk etkileyecektir.

Özellikle LCD teknolojisi kullanan bir projeksiyon cihazınız varsa toz filtresini düzenli temizlemeniz lamba ömrü için çok önemlidir.

 

Projeksiyon cihazları lamba değişimi gerektiğinde ışıkla/yazıyla uyarı verirler. Bu durumda cihazınızı kullanmaya devam etmeyin. Aksi durumlarda lambanız patlayabilir

ÇALIŞMA ORTAMI

Havalandırması yeterli olmayan, aşırı tozlu ya da nemli ortamlarda projeksiyon cihazı kullanmanız önerilmemektedir.

Cihazın etrafında en az 50cm boş alan bırakarak yeterli hava akımının oluşmasını sağlayın.

Hiç bir şekilde tamamı ya da bir kısmı kapalı kutular içinde çalıştırmayın.

Aşırı nemin, tozun, sigara dumanının cihazınızın optik aksamına zarar vereceğini unutmayın.

Özellikle aşırı sigara içilen ortamlarda LCD teknoloji kullanan projeksiyonların toz filtresinin çok sık temizlenmesi gerektiğini ve uygun zaman aralıklarında (servisinde) lens temizliğinin yapılması gerektiğini unutmayın.

 

 

sayfa başına git

Cihazınızın sabit ve dengeli bir yüzey üzerinde çalışması çok önemlidir. Sarsılması durumunda lambanız zarar görebilir.

Tavan aparatı ile tavana asın ya da uygun bir sehpa üzerinde kullanın.

Cihazınızın içinde ya da üzerinde sizin yapabileceğiniz bir temizlik ya da onarım önerilmemektedir. Cihazın açılması ve yeniden toplanması durumunda parçaların doğru ve eksiksiz toplanamadığı ve bu nedenle cihazlarda kalıcı hasarlar oluştuğu, hatta elektrik kaçakları nedeniyle kullanıcılar için risk oluştuğu unutulmamalıdır.

TAVANA ASMAK

Projeksiyon cihazlarının en yaygın kullanımı tavana asılmasıdır.

Projektörler tavana ters asılır ve menülerinden tavandan kullanım seçeneği seçilerek görüntünün düz olması sağlanır.

Tavana asılarak kullanılması durumunda satıcınızdan uygun bir tavan montaj kiti ve gerekli uzun kabloları almanız gerekmektedir.

Tavan aparatları özeldir, uygun olmayan bir aparat cihazınıza zarar verebilir.

Projeksiyon cihazınız bir taşıyıcı ya da sehpa değildir.

Üzerine veya yanına, özellikle dökülmesi risk oluşturabilecek çay fincanı, su bardağı, vazo gibi nesne koymayın. 

 

 

Cihazın ıslanması durumunda fişten çekin ve servisi arayın.

 

 

Fişten çıkartırken kablodan tutarak asılmayın. Kablonuza ya da elektrik prizine zarar verebilirsiniz. Kısa devreye neden olabilirsiniz.

sayfa başına git

Projeksiyon cihazınız düz bir zemin üzerinde çalıştırılmalıdır.

Cihazın yatay ve dikey eğim sınırları vardır. Bu sınırların dışında yapılacak ayarlamalar cihaza zarar verebilir.

Genelde sola sağa +-10, yukarı aşağı +-15 dereceden fazla eğilmesi önerilmez.

 

 

Cihazın bir tarafını yükseltmeniz gerekirse öncelikle cihazın üzerinde yer alması muhtemel ayakları kullanın.

 

 

Cihazın çalışma şeklini değiştirmeyin. Yatay tasarlanmış bir cihazı dikey kullanmanız lamba ya da başka bir üniteye zarar verebilir.

 

LAMBA DEĞİŞİMİ

 

Lamba değişimi gerekirse

1. Cihazın soğudundan emin olun

2. Elektrik bağlantısı olmadığında emin olun

3. Lambanın üzerinde yer alan kapağı çıkartın

4. Lambayı sabitleyen vidaların cihazla temasını kesin

5. Lambayı çıkartmanız için üzerinde tutma noktası vardır. Oradan yukarı doğru dikkatlice çekerek çıkartın.

5. Yeni lambanızı aynı şekilde yerleştirin ve vidalayın.

6. Cihazınızın kullanma kılavuzuna bakarak lamba süresini sıfırlayın.

 

 

sayfa başına git

TEMİZLİK - BAKIM

 

LCD projeksiyonların tümünde toz filtresi vardır. DLP projeksiyonların ise kapalı bir sistem olduğunda toz filtresine ihtiyaç duymazlar. Günümüzde bazı DLP modellerde ekstra koruma sağlamak için toz filtreleri kullanılmaktadır.

Bu filtre cihaz havalandırılırken toz girişini minimum düzeyde tutmayı sağlar.

Toz filtresinin önerilen aralıklarla temizlenmesi gereklidir. Aksi durumlarda filtre üzerinde biriken toz hava girişini azaltacak ve cihaz aşırı ısınacaktır. Aşırı ısınma sonunda lamba çok kısa sürede gücünü yitirebilir-patlayabilir, cihazın başka bir ünitesi hasar görebilir.

 

Toz filtresini yerinden çıkartın

 

Üzerinde biriken tozları temizleyin. Temizlik yaparken filtreye zarar vermeyin.

 

 

Kasanın Temizliği

Toz temizliği yaparken ilk olarak basınçlı hava ile tozun istenmeyen yüzeylerden atılmasını gerekir. Bu şekilde bir temizlik imkanınız yoksa sadece yüzeyleri silerek temizlik yapabilirsiniz.

 

Projeksiyon kasası üzerinde biriken tozları temizlemek isterseniz kesinlikle alkol, benzin, tiner gibi kimyasal içeren bir madde kullanmayın.

 

Lens Temizliği

Projeksiyon cihazlarının bir kısmı lensin üzerinde biriken tozları silmeniz için, size özel bir bez hediye eder (Örneğin BenQ MP610 modelinde bu standart bir aksesuardır). Bu bez lensinizi çizmeden temizlemenizi sağlayacaktır. Kağıt mendil ya da benzeri bir temizlik maddesi ile lens toz temizliği yapmanız önerilmemektedir. Elinizde uygun bir bez yoksa gözlük camlarını silmek için kullanılan bezleri de kullanabilirsiniz.

Lensler için özel temizlik kitleri de satılmaktadır. Bunlardan da faydalanabilirsiniz.

Deterjan ya da benzeri bir sıvı kullanmanız durumunda lens üzerinde kalıcı izler oluşabilir.

 

PROJEKSİYON CİHAZI YER SEÇİMİ

 

Projeksiyonunuzu 4 farklı şekilde kullanabilirsiniz.

 

1. Sehpa üzerinde önden projeksiyon.

 

2. Tavana asarak önden projeksiyon.

 

Uygun bir tavan montaj kiti kullanmanız gerekir.

Aksi durumda cihazınız düşebilir, aşırı ısınabilir, zarar görebilir.

Unutmayın cihaz tavana ters asılacaktır.

3. Tavana asarak ters projeksiyon.

Ters projeksiyon uygulamaları arkadan aldığı görüntüyü ters tarafından verebilen özel yüzeylerle yapılır. Bu yüzeyler kumaş ya da ters projeksiyon ekranı olabilir.

 

 

4. Sehpa üzerinden ters projeksiyon.

 

Tüm bu uygulamalar için görüntünün yukarıdan aşağıya ya da soldan sağa çevrilmesini sağlayan seçeneklere ihtiyaç duyabilirsiniz. Projeksiyon cihazı menülerinde bu seçenekler vardır.

Örneğin projeksiyon cihazları tavana ters olarak asılır ve görüntü doğal olarak başaşağı oluşur. Bunu düzeltmek için menüyü kullanmanız gerekecektir.

Tavana asıp ters projeksiyon ekranı kullanırsanız hem yukarıdan aşağı hem de soldan sağa ters görüntü oluştuğunu göreceksiniz. Bunu düzeltmek için yine menüde seçenekler bulacaksınız.

sayfa başına git

 

Görüntünün perde ya da ters projeksiyon ekranına yerleştirilmesi

 

Cihazınızın üzerinde görüntüyü büyütmek ya da küçültmek için kullanacağınız ZOOM ayarı vardır. Bu ayarı açıp kapatarak görüntü boyutunu değiştirebilirsiniz. 

Zoom ayarını değiştirdiğinizde netliğin bozulduğunu farkedeceksiniz. Bunu düzeltmek için FOCUS ayarını kullanmanız gerekir. Zoom ve Focus ayarlarının lensin hemen üzerinde yan yana olduğunu göreceksiniz.

Bazı projeksiyon cihazlarında kumanda ile ayarlanabilir zoom ve focus olmakla birlikte bu özellik daha çok gelişmiş konferans odası cihazlarında kullanılmaktadır.

 

Projeksiyon cihazınızın perde ya da ters projeksiyon ekranına olan uzaklığı da görüntü boyutunu direk etkileyen bir faktördür. Mesafe arttıkca görüntü büyüyecektir.

Genelde üreticiler tarafından kitapçıklarda ve internet sitelerinde mesafeye göre oluşacak minimum maksimum boyutlar verilmektedir.

 

 

Cihazınızın menüsünde bulunan seçenekler ya da üzerinde yer alan butonlarla görüntünün sağa sola, yukarı aşağı kaydırılmasını sağlayabilirsiniz.

 

Bu kaydırma yukarıda resimlerde gösterildiği gibi görüntü çerçevesi içinde olabilir.

 

Bazı cihazlar ise lenslerini kaydırarak cihazın yerini değiştirmeden görüntüyü sola sağa yukarı aşağı kaydırabilir.

 

 

Projeksiyon cihazınızın ayaklarını kaldırdığınız ya da öne doğru eğim verdiğiniz zaman görüntünün alt ve üst noktalarının eşit olmadığını bir tarafın daraldığını göreceksiniz. Bu bozuklukları gidermek için KEYSTONE özelliğini kullanmanız gerekir.

 

Cihazlar genelde dikey bozuklukların düzeltmelerini yapabilir. Bazı projeksiyon cihazları ise hem yatay hem de dikey bozuklukları giderebilir.

 

 

 

 

sayfa başına git

Projeksiyon cihazının bilgisayara bağlanması

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Masa üstü bilgisayara bağlamak

Kutudan çıkan VGA kablosunun bir ucunu bilgisayarınız arkasında monitörü bağladığınız yere, diğer ucunu da projektör üzerinde bağlantı yerine yerleştirin. Yaptığınız bu işlem bilgisayar görüntünüzü projeksiyon cihazına aktarmanız için yeterli olacaktır.

 

Kumanda üzerinde yer alan mouse özelliklerini kullanmak istiyorsanız USB kablosu ile projeksiyonu bilgisayara bağlayın.

 

Bilgisayardan çıkan sesi projeksiyon cihazınızın (varsa) ses düzeninden duymak istiyorsanız, bilgisayar ile projeksiyon arasında ses bağlantısı kurun.

 

Projeksiyon cihazının (INPUT, SOURCE) tuşları yardımıyla bilgisayar bağlantısını seçin.

 

Görüntü artık projeksiyon cihazınızdan geliyor ama bilgisayarınızın monitöründen de aynı anda seyretmek istiyorsanız, monitörünüzü (varsa) projeksiyonun arkasında yer alan VGA OUT konnektörüne bağlayın.

Projeksiyonunuzda VGA OUT yoksa VIDEO SPLITTER ile görüntünüzü birden fazla projeksiyona ya da monitöre çoğaltabilirsiniz.

 

 

Notebook taşınabilir bilgisayara bağlamak

Kutudan çıkan VGA kablosunun bir ucunu bilgisayarınız arkasında monitör çıkışına, diğer ucunu da projektör üzerinde bağlantı yerine yerleştirin. 

 

 

Kumanda üzerinde yer alan mouse özelliklerini kullanmak istiyorsanız USB kablosu ile projeksiyonu bilgisayara bağlayın.

 

Bilgisayardan çıkan sesi projeksiyon cihazınızın (varsa) ses düzeninden duymak istiyorsanız, bilgisayar ile projeksiyon arasında ses bağlantısı kurun.

 

Taşınabilir bilgisayarların büyük bir çoğunluğu direk olarak dışarı görüntü aktarmaz. Görüntünün projeksiyon cihazından alınabilmesi için FN tuşu ile birlikte tanımlı olan bir tuşa basmanız gereklidir. Bu tuş notebook markasına modeline göre farklı olabilir. F tuşlarına baktığınızda CRT/LCD yazısı ya da şekillerle monitörü ifade eden bir tuş olduğunu göreceksiniz. (Genelde bu tuş F3 ya da F5 olarak kullanılıyor)

FN tuşu ile bu tuşa bir kez bastığınızda görüntü hem bilgisayar ekranında hem de projeksiyonda aynı anda görülür. Bir kez daha bastığınızda görüntü sadece projeksiyonda görülür. Eğer video oyantıyorsanız görüntünün sadece projeksiyonda olmasını sağlayın aksi durumda ekranda oynayan videonun projeksiyonda siyah boş bir kutu olarak yer aldığını göreceksiniz. Bunun nedeni bilgisayarınızın ekran kartının aynı görüntüyü iki farklı yerde veremiyor olmasıdır.

     

Video kaynağını projeksiyona bağlamak

Lale jaklı video, S-video, DVI, component video gibi kablolarla video bağlantısı sağlayabilirsiniz.

Örneğin sarı, kırmızı, beyaz olan lale jaklı video kablosu ile hem görüntüyü (sarı) hem de sesi (kırmızı ve beyaz) projeksiyona aktarmış olursunuz (composit video)

 

Component video normal ayarında 16:9 görüntü oranı veren tek video çıkışıdır.(mavi, yeşil, kırmızı)

 

 

 

 

Uydu receiver, Digiturk alıcısı gibi televizyon alıcılarınız varsa projeksiyon cihazınıza direk bağlantı yapabilir ve yayınları seyredebilirsiniz.

Televizyon yayınınız kablo TV ya da antenle elde edilen bir TV yayını ise TV BOX almanız gerekecektir. 

 

 

Birden fazla görüntü kaynağını projeksiyon cihazınıza bağlayabilir ve kumanda üzerinde yer alan tuşlar yardımıyla istediğinizi seçebilirsiniz.

Bazı projeksiyonlar Picture in Picture özelliğine sahiptir ve bir görüntü seyredilirken diğer görüntünün daha küçük izlenebilmesini olanak verirler. Bu uygulama genelde bilgisayar bağlantısı sırasında video görüntüsünü de izlemek için ayarlanmıştır.

 

sayfa başına git

Renk ısısı

Renklerin görünümünü değiştiren önemli bir ayardır.

Mavimsi beyaz tonlardan(T1), kırmızımsı beyaz tonlara(T4) kadar kademeli ayar yapılabilir.

Çeşitli amaçlarla kullanımlarda beyaz kabul edilen bir çok renk tonu vardır. Renk sıcaklığı bu beyaz tonunu değiştirir.

 

Parlaklık

Siyah alanların siyahlığını kaybetmeden detayları gösterecek kadar aydınlık olması gereklidir. Parlaklık değeri buna göre ayarlanmalıdır. Düşük olması durumunda detaylar kaybolacak, yüksek olması durumunda ise siyah renk griye dönecektir.

 

Kontrast

Görüntüde yer alan aydınlık ve karanlık alanların arasındaki farkı ayarlar.

Düşük kontrast parlak bir beyazın yanında siyah bir görüntü elde etmenize izin vermeyecektir. Gereğinden fazla arttırılmış kontrast değeri ise tüm renklerin olduğundan farklı olmasını sağlayacaktır. 

Menüde yer alan kontrast seçeneğini arttırıp azaltarak sonuçlarını görebilirsiniz.

 

Projeksiyon kullanım modları

Markasına modeline göre farklılık gösteren menülerde bir çok seçenek tanımlıdır.

Bunlardan bir tanesi de projeksiyon kullanım modunu belirler, sinema modu, sunum modu gibi. Bu modları seçtiğinizde görüntünün renk tonlarının ve parlaklığının değiştiğini göreceksiniz. Bulunduğunuz ortama göre istediğiniz modu kullanabilirsiniz.

En önemlisi EKONOMİ ya da SESSİZ mod olarak adlandırılan düşük lamba sarfiyatı modudur. Bu mod kullanıldığında lamba ömrünün yaklaşık 1/4 oranında uzaması sağlanacaktır.

 

sayfa başına git

  

Bu sayfa sadece bilgilendirmek amaçlı hazırlanmıştır.

 

     
                   
      MARKALAR     PERDELER     0 312 213 33 27
      BenQ     Tripod-Portatif     Fiyat Listesi
      ViewSonic     Storlu-Motorlu     Bize yazın
      Sony     Ters Projeksiyon     İletişim Bilgileri
      Hitachi     Titanium Dioxide     Satın Alma
      Acer          
          AKSESUARLAR    
          Bilgisayar Kabloları    
            Video Kabloları    
            Tavan Aparatı    
               
 
     
 
     

TURKUAZ BİLİŞİM  0 312 213 33 27 - 223 27 68  

turkuaz@turkuazbilisim.com.tr   info@sunumsistemleri.com